Gratias Tibi

www.gratiastibi.cz

24

Z Bohuslavic do Evropského parlamentu

Neziskové organizaci ART mlýn v Bohuslavicích se podařilo mít zastoupení na prestižní mezinárodní akci. Ve dnech 20.–21. května 2016 se ve francouzském Štrasburku konalo evropské setkání mládeže EYE 2016. Evropský parlament otevřel dveře více než 7500 mladých lidí z celé Evropy, kterým není lhostejné aktuální dění ve světě. Za ART mlýn se akce účastnila Veronika Podéšťová.

Program byl velmi bohatý a skládal se z přednášek, studentských debat, workshopů nebo doprovodných akcí. Měli jsme jedinečnou příležitost k tomu, abychom vyslovili své názory a podělili se o nápady ohledně budoucnosti EU i dalších témat. Ta byla vybírána tak, aby mládež zaujala. Proto se projednávala situace na trhu práce, nezaměstnanost mládeže, válka a mír ve světě, demokracie. Probíraly se také ty nejaktuálnější problémy jako migrace nebo vztah mezi EU a Ruskem. Mohli jsme se podívat do prostředí, odkud se řídí Evropa. Tak trochu jsme si „hráli na europoslance“, ale v žádném případě se nejednalo o pouhou simulaci. Perspektivní nápady byly zaznamenány a budou se dále rozpracovávat.

Já jsem se účastnila přednášek týkajících se životního prostředí a doprovodného programu, kde jsem čerpala inspiraci, takže se návštěvníci mlýna mohou brzy těšit třeba na „živou knihovnu“. Dále pro mě bylo velmi zajímavé, jako pro začínající překladatelku, sledovat kabinové tlumočení a práci simultánních tlumočníků.

Jela jsme se skupinou neziskovky Člověk v tísni, s kterou ART mlýn spolupracuje. Sešla se opravdu zajímavá parta lidí. Jednalo se jak o dobrovolníky, tak i zakladatele vlastních organizací. Každý z nás měl jiné zkušenosti s tím, jak se dá pomáhat a tato možnost si se všemi osobně povykládat byla úžasná.

Celým víkendem se neslo moto Together we can make a change (Společně můžeme něco změnit). Myslím si, že to neplatí jenom pro EU, ale i pro obec Kyjov – Bohuslavice. Proto přijďte podpořit akce na ART mlýně a ART muzeum legend a uvidíte, že to bude příjemná změna.

Veronika Podéšťová

Strasburk European Parlament